משרד עורכי הדין גלט כהן ושות' מתמחה בתחום דיני המשפחה והירושה, ובפרט בתכנון משפטי נכון לעת זקנה. עו"ד אורי גלט בעל ניסיון רב שנים בעריכת צוואות, ומזה מספר שנים מעביר הרצאות בנושא ירושה, צוואות והעברת זכויות בן דורית במשקים חקלאיים לעורכי דין ולציבור הרחב.

צוואה היא מסמך משפטי בו קובע אדם כיצד יתחלק עיזבונו לאחר מותו. לעמדתנו צוואה הינה אחד המסמכים המשפטיים המשמעותיים ביותר שאדם עורך במהלך חייו, שכן צוואה מכילה, בין היתר, הוראות ביחס לחלוקת כלל הרכוש אותו צבר המצווה במהלך כל חייו.

על אף החשיבות הרבה בעריכת צוואה, הנתונים מלמדים כי רוב הציבור עדיין נמנע מלערוך צוואה.

הניסיון בתחום מלמד כי רבים נרתעים או מוותרים על כתיבת צוואה כתוצאה מחוסר ידע ביחס להוראות החוק, ובמחשבה מוטעית שהחוק קובע כי כל רכושם יעבור לילדיהם או "כמובן שאשתי תקבל הכל". בפועל רוב הציבור אינו יודע את הוראות חוק הירושה, לא עורך צוואה, ובצורה זו רבים מותירים לבני זוגם מאבקי ירושה קשים ומכוערים מול יורשיהם הנוספים.

 

באלו מקרים כדאי לערוך צוואה?

 •  בכל מקרה בו אדם מעוניין להוריש את רכושו באופן לא שווה בין יורשיו ו/או לאדם או גורם כלשהו שאינו יורש ע"פ דין חובה עליו לערוך צוואה.
 • "הורשה שווה" אינה מהווה בהכרח "חלוקה שוויונית" – במקרים רבים כאשר אנו מתעקשים להוריש לילדינו את רכושנו באופן שווה – אנו למעשה מעניקים לאחד הרבה יותר מאשר לאחר (לדוגמא: כאשר רצונם של ההורים הוא לעשות איזון בחלוקת הרכוש בהתחשב במתנות משמעותיות שניתנו למי מהילדים במהלך חייהם כגון "הלוואות", מתנות יקרות ערך, מינוי "בן ממשיך", "בן חוזר" וכיוצ"ב).
 • מניעת ויכוחים בין הורים לילדים בפטירת אחד ההורים (חשש מהוצאת ההורה הנותר מהבית בכפייה במסגרת פירוק שיתוף ו/או לצורך מניעת מעורבות הילדים בחשבון הבנק או בעסק ההורים לאחר פטירת אחד מבני הזוג).
 • תהליכי גירושין
 • נישואים מחדש או חיים משותפים עם ידוע בציבור.
 • בכל מערכת זוגית שבה למי מבני הזוג ילדים שאינם משותפים.
 • רצון להוריש תוך פיקוח על השימוש בנכסים.
 • במקרה שבו אחד היורשים מסובך כלכלית.
 • רצון להשאיר הוראות ביחס לשימור פעילות עסק ו/או משק.
 • במקרה שבו קיים יורש אשר השקיע ברכוש הוריו (בנייה במקרקעי ההורים, סיוע במתן הלוואות להורים וכיוצ"ב).
 • שיקולי מיסוי – מספר רב של נכסים.

כמובן שהרשימה המפורטת דלעיל מהווה רק חלק קטן מהסיבות והיתרונות הרבים בכתיבת צוואה, וקיימים יתרונות רבים נוספים שאינם שייכים בהכרח לנושא חלוקת הרכוש, כגון כתיבת הנחיות או בקשות אחרונות מיוחדות מהקרובים, כתיבת הוראות ביחס למינוי אפוטרופוס לילדים קטינים או לחסויים ועוד…

בשנים האחרונות ניתן למצוא באתרי האינטרנט עצות רבות כיצד ניתן לערוך צוואה בכתב יד וללא צורך בפנייה לעורך דין. יחד עם זאת, הניסיון של משרדנו בטיפול בהליכי התנגדות לקיום צוואה ובסכסוכים משפטיים ביחס לפרשנות צוואה מלמד, כי עדיף ונכון לרוב המכריע של הציבור לפנות לעורך דין המתמחה בנושאי ירושה לצורך כתיבת צוואה, וזאת בשעה שצוואות רבות אשר נכתבו על ידי המצווה בכוחות עצמו וללא קבלת ייעוץ משפטי הולם נתגלו ברגע האמת כצוואות אשר אינן ניתנות לביצוע, לעיתים מנוגדות להוראות החוק, וכתוצאה מכך יצר המצווה סכסוכים משפחתיים חריפים ביותר אשר היה ניתן להימנע מהם בקבלת ייעוץ בסיסי.

המחשבה לפיה ניתן "להוריד" צוואה לדוגמא מאתר אינטרנט ולערוך צוואה ללא יעוץ משפטי אינה נכונה עבור רוב הציבור. חשוב להבהיר כי אין "שבלונה" לעריכת צוואה ולא קיים פיתרון ו/או נוסח אחד שהוא נכון ומתאים לרוב הציבור.

צוואה טובה היא בדיוק כמו חליפה טובה וצריכה להיתפר בדיוק למידותיכם על ידי בעל מקצוע המתמחה בתחום. לפיכך יש להתייעץ בטרם עריכת צוואה ולמצוא את הפיתרון האישי והנכון ביותר עבורכם בהתאם למצבכם המשפחתי.

 

אנו ממליצים לכלל הציבור לערוך צוואה על מנת להיות בטוחים בזהות יורשיהם, ולצמצם ככל הניתן מריבות בין יורשים וסכסוכים משפחתיים לאחר המוות.

צוואה שערוכה באופן מקצועי בהתאם להוראות חוק הירושה ולהוראות רשות מקרקעי ישראל (ביחס למשקים חקלאיים) מונעת סכסוכים עתידיים בין יורשים. לעומת זאת, צוואה שנערכה בצורה לא מקצועית במקרים רבים יוצרת סכסוכים בין יורשים.

לקבלת ייעוץ משפטי בנושא הנכם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו באמצעות אתר האינטרנט ו/או ישירות עם עורכי הדין.